2A Switching Controller, a voltage-mode, pulse width modulation DC/DC controller, operates with a maximum switching frequency of 600kHz. This bipolar technology component features a maximum input voltage of 30V and a minimum input voltage of 12V, with a nominal input voltage of 18V. It supports a maximum output current of 2A and is housed in a 16-pin PDIP package with through-hole mounting. Operating temperature range is -20°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Renesas HA16108P datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Height - Seated (Max) | 5.06mm |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Length | 19.2mm |
| Max Input Voltage | 30V |
| Min Input Voltage | 12V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Output Current | 2A |
| Nominal Input Voltage | 18V |
| Number of Functions | 1 |
| Package Body Material | Plastic |
| Package Code | DIP |
| Package Equivalence Code | DIP16,.3 |
| Package Shape | Rectangular |
| Package Style | IN-LINEMeter |
| Qualification Status | Not Qualified |
| RoHS Compliant | No |
| Surface Mount | No |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Switching Frequency-Max | 600kHz |
| Technology | BIPOLAR |
| Temperature Grade | OTHER |
| Terminal Finish | Tin |
| Terminal Form | Through Hole |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Width | 7.62mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Renesas HA16108P to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.