SOP-20 package switching controller for DC/DC power management. Features Pulse Width Modulation control with a maximum switching frequency of 600kHz. Operates with input voltages from 3.9V to 40V, supporting a nominal 12V input. Delivers up to 1A maximum output current. Surface mountable with gull wing terminals, this RoHS compliant analog IC is designed for plastic package body construction.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Height - Seated (Max) | 2.2mm |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| JESD-609 Code | e6 |
| Length | 12.6mm |
| Max Input Voltage | 40V |
| Min Input Voltage | 3.9V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Output Current | 1A |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Nominal Input Voltage | 12V |
| Number of Functions | 2 |
| Package Body Material | Plastic |
| Package Code | SOP |
| Package Shape | Rectangular |
| Package Style | SMALL OUTLINEMeter |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260°C |
| Qualification Status | Not Qualified |
| RoHS Compliant | Yes |
| Surface Mount | Yes |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Switching Frequency-Max | 600kHz |
| Temperature Grade | OTHER |
| Terminal Finish | Tin |
| Terminal Form | Gull Wing |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Time @ Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20s |
| Width | 5.5mm |
| RoHS | Compliant |