Quad line receiver, through-hole DIP package with 16 terminals on a 2.54mm pitch. Features differential Schmitt trigger inputs and CMOS technology. Operates from a 4.5V to 5.5V supply voltage, with a nominal 5V. Offers a maximum receive delay of 25ns and a maximum supply current of 23mA. Suitable for industrial temperature ranges from -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Renesas HD26C32AP datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height - Seated (Max) | 5.06mm |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface IC Type | LINE RECEIVER |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T16 |
| Length | 19.2mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 23mA |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Number of Functions | 4 |
| Output Low Current-Max | 6A |
| Package Body Material | Plastic |
| Package Code | DIP |
| Package Equivalence Code | DIP16,.3 |
| Package Shape | Rectangular |
| Package Style | IN-LINEMeter |
| Power Supplies | 5V |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Receive Delay-Max | 25ns |
| Receiver Number of Bits | 4 |
| Supply Voltage-Nom | 5V |
| Surface Mount | No |
| Technology | CMOS |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Terminal Form | Through Hole |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Width | 7.62mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Renesas HD26C32AP to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.