Triple line transceiver, DIP16 package, featuring 3 driver and 3 receiver bits. Operates from a 4.75V to 5.25V supply voltage range with a nominal 5V. Offers a minimum output swing of 2.96V and a maximum output low current of 8A. Maximum operating temperature is 75°C, with a minimum of 0°C. Through-hole mounting with a terminal pitch of 2.54mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Renesas HD29468P datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Differential Output | No |
| Driver Number of Bits | 3 |
| Height - Seated (Max) | 5.06mm |
| High Level Input Current-Max | 60uA |
| Input Characteristics | STANDARD |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T16 |
| Length | 19.2mm |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Current | 55mA |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Number of Functions | 3 |
| Out Swing-Min | 2.96V |
| Output Low Current-Max | 8A |
| Package Body Material | Plastic |
| Package Code | DIP |
| Package Equivalence Code | DIP16,.3 |
| Package Shape | Rectangular |
| Package Style | IN-LINEMeter |
| Power Supplies | 5V |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Receive Delay-Max | 19.5ns |
| Receiver Number of Bits | 3 |
| Supply Voltage-Nom | 5V |
| Surface Mount | No |
| Temperature Grade | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal Form | Through Hole |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Transmit Delay-Max | 18.5ns |
| Width | 7.62mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Renesas HD29468P to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.