The HD6412350F20I is a 5V microcontroller with a maximum operating frequency of 20MHz. It features 87 programmable I/Os and 8 timers/counters. The device is packaged in a PQFP package and operates over a temperature range of -40°C to 85°C. The HD6412350F20I is a lead-containing device and is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Access Time | 20us |
| Package/Case | PQFP |
| Interface | SCI |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 20MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Type | ROMless, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of Programmable I/O | 87 |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 2KB |
| RoHS | Compliant |