The HD6413008VF25 is a ROMless 16-bit SCI microcontroller from Renesas. It operates at a maximum frequency of 25MHz and has a 5V operating supply voltage. The device is packaged in a PQFP and has a temperature range of -20°C to 75°C. It features 35 programmable I/Os, 7 timers/counters, and 4KB of RAM. Additionally, it includes peripherals such as PWM and WDT.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Access Time | 25us |
| Package/Case | PQFP |
| Data Bus Width | 16b |
| Interface | SCI |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 25MHz |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Memory Type | ROMless, |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Number of I/Os | 35 |
| Number of Programmable I/O | 35 |
| Number of Timers/Counters | 7 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Oscillator Type | Internal |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tray |
| Peripherals | PWM, WDT |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 4KB |
| Series | H8® H8/300H |
| RoHS | Not CompliantNo |