Renesas HD6417041AF28V technical specifications.
| Height - Seated (Max) | 3.05mm |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G144 |
| JESD-609 Code | e6 |
| Length | 20mm |
| Max Frequency | 28MHz |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Number of I/O Lines | 106 |
| Package Body Material | Plastic |
| Package Code | FQFP |
| Package Shape | Square |
| Package Style | FLATPACK, FINE PITCHMeter |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260°C |
| Qualification Status | Not Qualified |
| RoHS Compliant | Yes |
| Speed | 28.7RPM |
| Supply Voltage-Nom | 5V |
| Surface Mount | Yes |
| Technology | CMOS |
| Temperature Grade | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal Finish | Tin |
| Terminal Form | Gull Wing |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Terminal Position | QUAD |
| Time @ Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20s |
| Width | 20mm |