Renesas HD64F2148ATE20 technical specifications.
| Height - Seated (Max) | 1.2mm |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G100 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Length | 14mm |
| Max Frequency | 20MHz |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Supply Current | 120mA |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Number of I/O Lines | 82 |
| Package Body Material | Plastic |
| Package Code | TFQFP |
| Package Equivalence Code | TQFP100,.63SQ |
| Package Shape | Square |
| Package Style | FLATPACK, THIN PROFILE, FINE PITCHMeter |
| Power Supplies | 5V |
| Qualification Status | Not Qualified |
| RoHS Compliant | No |
| Speed | 10RPM |
| Supply Voltage-Nom | 5V |
| Surface Mount | Yes |
| Technology | CMOS |
| Temperature Grade | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal Finish | Tin |
| Terminal Form | Gull Wing |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Terminal Position | QUAD |
| Width | 14mm |