The M5M5256DFP-55LL is a 28-pin SOP SRAM IC from Renesas, operating at a supply voltage of 5V with a maximum supply voltage of 5.5V and a minimum supply voltage of 4.5V. It has a maximum supply current of 0.05A and a memory capacity of 32,768 words. The IC has a commercial temperature grade and a maximum operating temperature of 70 degrees Celsius. It has a parallel interface and a maximum access time of 55ns.