The M5M5256DFP-70LL is a commercial-grade SRAM IC from Renesas, featuring a 28-pin SOP-28 package and a maximum operating temperature of 70°C. It operates on a nominal supply voltage of 5V, with a maximum supply voltage of 5.5V and a minimum supply voltage of 4.5V. The device has a maximum supply current of 0.045A and provides 32,768 words of memory, with 32,000 words of code. It has a maximum access time of 70ns and features a parallel interface with common I/O type.