Richtek RT8010BGQW technical specifications.
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 4V |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Voltage | 4V |
| Min Output Voltage | 600mV |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 800mA |