Richtek RT9020-18GU5 technical specifications.
| Package/Case | SC |
| Dropout Voltage | 250mV |
| Lead Free | Lead Free |
| Min Current Limit | 500mA |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.2V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Output Voltage | 1.8V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 500mA |
| Output Voltage | 1.8V |