The RT9020-33GU5 is a low dropout linear regulator from Richtek, operating over a temperature range of -40°C to 85°C. It provides a fixed output voltage of 3.3V with a maximum output current of 500mA. The device features a dropout voltage of 250mV and a power supply rejection ratio of 55dB. The RT9020-33GU5 is available in a surface mount SC package, packaged on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Richtek RT9020-33GU5 technical specifications.
| Package/Case | SC |
| Dropout Voltage | 250mV |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.2V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Output Voltage | 3.3V |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Output Voltage | 3.3V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500mA |