The RT9030-25GU5 is a single positive fixed output voltage regulator with a nominal output voltage of 2.5V and a maximum output current of 150mA. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C and is packaged in a surface mount SC package. The device has a quiescent current of 50uA and a power supply rejection ratio of 40dB. The RT9030-25GU5 is lead free and available on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Richtek RT9030-25GU5 technical specifications.
| Package/Case | SC |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 1.65V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 150mA |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Output Voltage | 2.5V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 150mA |