The RT9073-18GB is a linear voltage regulator LDO with a fixed output voltage of 1.8V and a maximum output current of 250mA. It operates from an input voltage of up to 5.5V and has a maximum dropout voltage of 0.8V. The device is packaged in an LSSOP-8 package and has a maximum operating temperature of 125°C. It is suitable for use in applications where a stable and low-noise voltage supply is required.