The RT9073N-33GB is a linear voltage regulator LDO with a nominal output voltage of 3.3V and a maximum output current of 0.25A. It operates from an input voltage of up to 5.5V and has a maximum junction temperature of 125°C. The device is available in a 5-pin package and is suitable for use in applications requiring a stable and low-dropout voltage regulator.