The RT9078-33GQZ is a low dropout linear regulator with a nominal output voltage of 3.3V and a maximum output current of 300mA. It has a maximum input voltage of 5.5V and a maximum dropout voltage of 0.2V. The regulator is available in a HVSON-4 package and operates over a temperature range of -40°C to 125°C. It is suitable for use in a variety of applications requiring a stable and efficient voltage supply.