The RT9161-18GV is a single positive fixed output low dropout (LDO) linear voltage regulator with a maximum input voltage of 12V. It features a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. The output voltage is fixed at 1.8V with a maximum output current of 300mA. The device is packaged in a TO-236-3 surface mount package and is available on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Richtek RT9161-18GV technical specifications.
| Package/Case | TO-236-3 |
| Max Input Voltage | 12V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Output Voltage | 1.8V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 300mA |