Richtek RT9161A-28GV technical specifications.
| Package/Case | TO-236-3 |
| Max Input Voltage | 12V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Output Voltage | 2.8V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500mA |