Richtek RT9164A-33GL technical specifications.
| Package/Case | TO-252-3 |
| Max Input Voltage | 14V |
| Min Input Voltage | 3V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Output Voltage | 3.3V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1A |
| Output Type | Fixed |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 72dB |
| Quiescent Current | 10mA |