The RT9166-18PVL is a low dropout linear voltage regulator from Richtek. It has a single function and 3 terminals in a dual position. The regulator operates within a temperature range of -40°C to 125°C and has a maximum input voltage of 5.5V. It can supply up to 300mA of current at an output voltage of 1.8V.