Richtek RT9166A-12GG technical specifications.
| Package/Case | SOT-223 |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.8V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Output Voltage | 1.2V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 600mA |