Richtek RT9166A-15GX technical specifications.
| Package/Case | TO-243AA |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Output Voltage | 1.5V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 600mA |