The RT9166A-25GG is a single linear voltage regulator with a nominal output voltage of 2.5V and an output current of 600mA. It is packaged in a SOT-223 surface mount package and has a maximum input voltage of 5.5V and a minimum input voltage of 2.8V. The operating temperature range is from -40°C to 85°C. The device is RoHS compliant and has a power supply rejection ratio (PSRR) of 55dB.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Richtek RT9166A-25GG technical specifications.
| Package/Case | SOT-223 |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.8V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Output Voltage | 2.5V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 600mA |