Richtek RT9169-18GVL technical specifications.
| Package/Case | TO-236-3 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 6V |
| Min Input Voltage | 2V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 100mA |
| Max Supply Current | 10uA |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Output Voltage | 1.8V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 100mA |