The RT9183-12GG is a single positive fixed regulator with a maximum input voltage of 5.5V and an output current of 1.5A. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C and has a quiescent current of 500uA. The device is packaged in a TO-261-4 surface mount package and is available on cut tape.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Richtek RT9183-12GG technical specifications.
| Package/Case | TO-261-4 |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Output Voltage | 1.2V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1.5A |