The RT9193-25GB is a single linear voltage regulator from Richtek with a nominal output voltage of 2.5V and a maximum output current of 300mA. It is packaged in a SOT-23-5 case and is designed for surface mount applications. The device operates over a temperature range of -40°C to 125°C and is compliant with RoHS regulations. The RT9193-25GB is not compliant with Reach SVHC regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Richtek RT9193-25GB technical specifications.
| Package/Case | SOT-23-5 |
| Lead Free | Lead Free |
| Min Current Limit | 360mA |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 300mA |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Output Voltage | 2.5V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 300mA |
| Output Voltage | 2.5V |