The RT9193-27GQW is a single linear voltage regulator from Richtek with a maximum input voltage of 5.5V and an output voltage of 2.7V. It can supply up to 300mA of current and operates within a temperature range of -40°C to 125°C. The device is packaged in a surface mount HVSON package and is RoHS compliant. The quiescent current is 130uA, and the power supply rejection ratio (PSRR) is 50dB.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Richtek RT9193-27GQW technical specifications.
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Output Voltage | 2.7V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 300mA |