Richtek RT9198-18GY technical specifications.
| Package/Case | SC |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Output Voltage | 1.8V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 300mA |