Richtek RT9818C-25GV technical specifications.
| Package/Case | TO-236-3 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 900mV |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 143ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 3uA |
| Threshold Voltage | 2.5V |