The RT9818C-42GV is a simple reset/power-on reset IC with a threshold voltage of 4.2V and a tolerance of 1.5%. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C and is available in a SOT-23-3 package. This device is RoHS compliant and has a maximum supply voltage of 6V. It features an active low reset with a timeout of 143ms. The IC is packaged in cut tape and is lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Richtek RT9818C-42GV technical specifications.
| Package/Case | TO-236-3 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 900mV |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 143ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Threshold Voltage | 4.2V |
| Tolerance | 1.5% |