The RT9819A-33GV is a simple reset/power-on reset IC with a single voltage monitoring capability. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C and is supplied with a voltage between 900mV and 6V. The device has a low supply current of 3uA and features a totem-pole output. It is available in a surface-mount TO-236-3 package and is packaged on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Richtek RT9819A-33GV technical specifications.
| Package/Case | TO-236-3 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 900mV |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Output | TOTEM-POLE |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 0ms |
| Supply Current | 3uA |
| Threshold Voltage | 3.3V |