The MC78PC30NTRG is a 3.0V linear voltage regulator with a maximum output current of 0.15A. It is packaged in a SOT-23 package and has a maximum operating temperature of 125°C. The input voltage range is from 3.5V to 8V. The dropout voltage is a maximum of 0.3V. This device is a lead-free, plastic packaged IC.