The MC78PC33NTR is a 3.3V linear voltage regulator with a maximum output current of 150mA. It operates from an input voltage range of 3.8V to 8V and has a dropout voltage of up to 0.3V. The device is packaged in a 5-pin SOT-23 package and has a maximum operating temperature of 125°C. It is suitable for use in a variety of applications including power management and voltage regulation.