The MC78PC33NTRG is a 5-pin SOT-23 linear voltage regulator from Rochester Electronics. It has a nominal output voltage of 3.3V and a maximum output current of 0.15A. The device operates over a temperature range of -40°C to 125°C. The input voltage range is from 3.8V to 8V. The dropout voltage is maximally 0.3V. The regulator is packaged in a lead-free, plastic SOT-23 package with 5 pins.