The MIC37100-3.3BS is a 3.3V linear voltage regulator with a maximum output current of 1A. It is available in a 4-pin SOT-223 package. The device operates over a temperature range of -40°C to 125°C and has an input voltage range of 2.25V to 6V. The output voltage is regulated to 3.3V with a dropout voltage of up to 0.5V.