The MIC3775-2.5BMM is a 2.5V linear voltage regulator from Rochester Electronics. It has a maximum output current of 0.75A and can operate with input voltages between 2.25V and 6V. The device is packaged in an MSOP-8 package and has a maximum operating temperature of 125°C. The MIC3775-2.5BMM is suitable for use in applications where a stable 2.5V output is required.