The MIC39301-2.5WUTR is a linear voltage regulator from Rochester Electronics with a nominal output voltage of 2.5V and maximum output current of 3A. It is available in a TO-263 package and has a maximum operating temperature of 125°C. The regulator has a maximum dropout voltage of 0.55V and can operate with an input voltage range of 2.5V to 16V. It is suitable for use in a variety of applications requiring a stable and efficient voltage supply.