The MIC49300-1.5WR is a 1.5V linear voltage regulator from Rochester Electronics. It has a maximum output current of 3A and a maximum input voltage of 6.5V. The device is packaged in a 5-pin R-PSSO-G5 package and has an operating temperature range of -40°C to 125°C. It is suitable for use in a variety of applications where a low dropout voltage is required.