Rohm BA029LBSG2-TR technical specifications.
| Dropout Voltage | 90mV |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 7V |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 170mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 280mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.9V |