Rohm BA178M15FP-E2 technical specifications.
| Package/Case | TO-252-3 |
| Dropout Voltage | 2V |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 30V |
| Min Input Voltage | 17.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Min Output Voltage | 15V |
| Max Power Dissipation | 10W |
| Max Supply Current | 6mA |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Output Voltage | 15V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 15V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 10kW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60dB |
| Quiescent Current | 4.5mA |