The BA25DD0WT is a single positive linear voltage regulator with an output voltage of 2.5V and a maximum output current of 2A. It has a maximum power dissipation of 2W and is packaged in a TO-220-5 case with a through-hole mount. The device operates over a temperature range of -40°C to 125°C and is RoHS compliant. The regulator has a power supply rejection ratio of 55dB and a quiescent current of 120uA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Rohm BA25DD0WT technical specifications.
| Accuracy | 1% |
| Package/Case | TO-220-5 |
| Max Input Voltage | 25V |
| Min Input Voltage | 3V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 2A |
| Min Output Voltage | 2.5V |
| Max Power Dissipation | 2W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 2A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5V |