Rohm BA33DD0WT technical specifications.
| Package/Case | TO-220-5 |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Dropout Voltage | 450mV |
| Max Input Voltage | 25V |
| Min Input Voltage | 3V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 2A |
| Max Power Dissipation | 2W |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Output Voltage | 3.3V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 2A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3V |