The BA78M10CP is a 3-terminal linear voltage regulator from Rohm with a nominal output voltage of 10V and a maximum output current of 0.35A. It operates within a temperature range of 0 to 125C and has a maximum input voltage of 35V. The regulator has a dropout voltage of 2V and a line regulation of 0.1% and load regulation of 0.2%. It is available in a 3-pin package.