Rohm BA78M12CP-E2 technical specifications.
| Package/Case | TO-220-3 |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Dropout Voltage | 2V |
| Max Input Voltage | 27V |
| Min Input Voltage | 14.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Max Power Dissipation | 22W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12V |