Rohm BA78M12FP-E2 technical specifications.
| Package/Case | TO-252-3 |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 27V |
| Min Input Voltage | 14.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Min Output Voltage | 12V |
| Max Power Dissipation | 10W |
| Max Supply Current | 800uA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 63dB |
| Quiescent Current | 6mA |