The BSM180D12P2C101 is a 2 N-Channel MOSFET from Rohm with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a continuous drain current of 180A and a drain to source voltage of 1.2kV. The device is packaged in a flange mount with a package quantity of 12 and is RoHS compliant. It has an input capacitance of 23nF and a nominal Vgs of 2.7V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Rohm BSM180D12P2C101 technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Continuous Drain Current (ID) | 180A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 1.2kV |
| FET Type | 2 N-Channel |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 22V |
| Height | 21.1mm |
| Input Capacitance | 23nF |
| Length | 122mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1.13kW |
| Mount | Screw |
| Nominal Vgs | 2.7V |
| Number of Channels | 1 |
| Package Quantity | 12 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Threshold Voltage | 2.7V |
| Width | 45.6mm |