The ESR03EZPJ130 is a 13 ohm, 5% tolerance, 250 milliwatt chip resistor from Rohm. It is available in a 0603 package, with a seated height of 0.022 inch and a length of 0.063 inch. The resistor is designed for automotive applications and meets AEC-Q200 standards. It has a maximum operating temperature of 155°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Rohm ESR03EZPJ130 technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Features | Automotive AEC-Q200 |
| Height | 0.022inch |
| Height - Seated (Max) | 0.022inch |
| Length | 0.063inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 250mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Resistance | 13R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ESR |
| Tolerance | 5% |
| Width | 0.031inch |