The MCR01MZPJ152 is a 50V DC rated voltage, 1.5k ohm, 5% tolerance, rectangular construction resistor with a maximum power dissipation of 63mW. It is available in a 0402 package with a lead free tin contact plating. The resistor operates over a temperature range of -55°C to 155°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Rohm MCR01MZPJ152 technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Construction | Rectangular |
| Contact Plating | Tin |
| Depth | 0.5mm |
| Height | 0.016inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.039inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 63mW |
| Military Standard | Not |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 1.5kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MCR |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.02inch |