The MCR03EZPFX6203 is a surface mount resistor from Rohm with a maximum operating temperature of 155°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum power dissipation of 100mW and is RoHS compliant. This resistor features a resistance of 620kΩ with a tolerance of 1% and is packaged in a 0603 case code, suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Rohm MCR03EZPFX6203 technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Contact Plating | Tin |
| Features | Automotive AEC-Q200 |
| Height | 0.022inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.063inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 100mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Resistance | 620kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MCR03 |
| Size Code | 0603 |
| Tolerance | 1% |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.031inch |